opiekun: Monika Kowalczyk
Koło polonistyczne funkcjonuje w szkole od września 2011 r. Patronują mu trzy cele, a mianowicie:
- Ugruntowanie wiedzy zdobytej na lekcjach języka polskiego.
- Rozszerzanie wiadomości i umiejętności z wybranych dziedzin języka polskiego.
- Redagowanie szkolnej gazetki, kwartalnika Bemówka.
.
Członkowie koła na zajęciach kształcą umiejętności dotyczące posługiwania się określonymi formami wypowiedzi, analizują i interpretują teksty. Dzięki temu pogłębiają wiedzę pozyskaną na lekcjach języka polskiego. Praca w kole polonistycznym stanowi też zachętę do podejmowania prób własnej działalności literackiej i kulturalnej. Członkowie koła mogą angażować się w kulturę szkolną i nie tylko. Biorą udział w szkolnych uroczystościach, piszą artykuły do szkolnego kwartalnika Bemówka, przygotowują prezentacje na stronę internetową szkoły, wykonują gazetki ścienne. Członkowie koła mają też możliwość uczestniczenia w różnych formach doskonalenia, piszą wiersze i mają znaczący udział w sukcesach Grupy literackiej „Witraż”. Biorą też udział w konkursach literackich i recytatorskich. Takie zaangażowanie pozytywnie przekłada się na twórczą pracę przy redagowaniu tekstów i tworzeniu kolejnych numerów gazetki szkolnej. Ma też znaczący wpływ na życie kulturalne szkoły.
A oto dowody twórczego zaangażowania członków koła polonistycznego.
Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela uświetniliśmy montażem słowno – muzycznym pt. „Wyśpiewać chcemy Wam życzenia…”. W ten sposób członkowie koła, w imieniu całej społeczności uczniowskiej, podziękowali swoim nauczycielom za ich trud i poświęcenie.
Dodatkową wiedzę z zakresu świata mediów pozyskali uczniowie, uczestnicząc w warsztatach dziennikarskich, zorganizowanych przez pracowników Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Szkolenie to odbyło się 27 października 2011 r. Fachowych rad i wskazówek udzielili młodzieży dziennikarze prasowi i telewizyjni. Członkowie koła zdobyli wiedzę z zakresu warsztatu pracy dziennikarza prasowego, sportowego i telewizyjnego. Zajęcia prowadzili dziennikarze znani z prasy, radia i telewizji, a mianowicie p. Ernest Bodziuch (warsztat telewizyjny), p. Bożydar Iwanow (warsztat dziennikarza sportowego), p. Magdalena Kozińska (warsztat prasowy).
Członkini Grupy literackiej „Witraż”, uczennica Magda Solnica wzięła udział w XXI Spotkaniach Recytatorów i Śpiewających Poezję. Recytowała utwory ks. Jana Twardowskiego. Warto dodać, że uczennica ta ma już na swoim koncie sukcesy literackie. Jeden z jej wierszy zamieszczono w tomiku stworzonym przez członków literackiej grupy „Witraż”.
Członkowie koła są też autorami tekstów zamieszczonych w szkolnym kwartalniku Bemówka.
Członkini koła polonistycznego, uczennica kl. II c Karolina Woźnica wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym Fraszka. Uczennica zajęła pierwsze miejsce w szkole, zaś w skali ogólnopolskiej zdobyła wyróżnienie.
Nasza szkolna poetka, Magda Solnica miała już wieczór autorski, na którym zaprezentowała swoje utwory.
Z inicjatywy członków koła polonistycznego przygotowano stosowny tekst o szkole, który wykorzystano jako reklama szkoły i wyemitowano w Katolickim Radiu Podlasie.
Dzień otwartych drzwi szkoły dla gimnazjalistów, czyli 12 kwietnia 2012 r. uświetniliśmy parodią ballady Świtezianka A. Mickiewicza. Nie zabrakło też rozmów z przybyłymi z różnych szkół uczniami, konkursów i nagród. Swój udział mieliśmy również w stworzeniu plakatu promującego szkołę.
27 kwietnia 2012 r. montażem poetycko – muzycznym Dumne miej zamiary, górne miej marzenia… pożegnaliśmy uczniów klas trzecich i czwartych.
Drodzy Przyjaciele, żegnamy już was. Przed odejściem przyjmijcie jednak od nas, młodszych koleżanek i kolegów pakiet szczerych życzeń.
Życzymy Wam prawdziwej radości, której nie daje ani wygoda, ani bogactwo, ani ludzka pochwała - daje ją zrobienie czegoś wartościowego.
Życzymy, abyście nie zatracili przyjaźni między sobą, gdyż przyjaźń podwaja radości, a o połowę zmniejsza przykrości.
Życzymy Wam takiej pracy, która sprawi radość i pozwoli żyć dostatnio.
Życzymy spotkań z takimi ludźmi, którzy będą Was kochać, którzy w chwilach trudnych dodadzą Wam odwagi, którzy Was pocieszą, gdy przyjdzie na Was godzina smutku i rozstania.
Życzymy, byście mogli codziennie przeczytać dobry wiersz, wysłuchać chociażby jednej piosenki, zobaczyć wyśmienity obraz i - gdyby to było możliwe - powiedzieć kilka rozsądnych słów.
Życzymy, by uczucie lęku było bezpodstawne, a nadzieje i oczekiwania spełnione.
Życzymy, by każdy z Was w nowym środowisku spotkał oddaną bratnią duszę, by zawarta przyjaźń okazała się szczerą i wierną przyjaźnią.
Życzymy, by słoneczne opiekło Was złoto, by wiatry żywiczne owiały, by wakacyjne przygody i przeżycia ułożyły się w letni, pastelowy pejzaż radości i szczęścia.
Nie zabrakło nas również na Targach Edukacyjnych - 11 maja 2012 r. Członkowie koła polonistycznego dzielnie promowali swoją szkołę podczas dyżurów w namiocie.
Dzięki naszemu zaangażowaniu i pracy powstały kolejne numery kwartalnika szkolnego Bemówka. Stosownym materiałem zagospodarowaliśmy kronikę szkoły.