Opiekun: mgr Marzena Suchożebrska

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU ?   Dlaczego nie?

Z inicjatywy uczennicy klasy II b Klaudii Dziedzic w 2017 roku rozpoczęło działalność Szkolne Koło Wolontariatu. Powstało ono z potrzeby bycia dla innych na wiele różnych sposobów. Szkolne Koło Wolontariatu jest skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy chcą służyć najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby innych, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, oraz wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne.

Główne cele Szkolnego Koła Wolontariatu obejmują:

• kształtowanie postaw prospołecznych uczniów, a w szczególności: rozwijanie postawy wrażliwości na potrzeby innych, zaangażowania, życzliwości
    i bezinteresowności;
  • włączanie uczniów w działalność wolontaryjną na rzecz potrzebujących;
  • rozwijanie i wspieranie przedsiębiorczości uczniów i i ich inicjatyw na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego;
  • umożliwienie uczniom nabywania nowych umiejętności m.in. z zakresu komunikacji interpersonalnej, pracy zespołowej, opieki nad osobami chorymi
    i niepełnosprawnymi;
  • rozwijanie zainteresowań uczniów;
  • promocję wolontariatu w środowisku szkolnym i lokalnym.

ZOSTAŃ ZAKRĘTKOŻERCĄ i zamień śmieci w uśmiech chorych dzieci…

Szkolne Koło Wolontariatu dołączyło do ogólnopolskiej akcji zbierania zakrętek, które przeznaczymy na rzecz Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Na każdym piętrze możesz pozostawić zakrętki w oznaczonym kolorowym kartonie. Zachęcamy do aktywnego włączenia się do akcji wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Ty też zostań zakrętkożercą!

KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA

Kolejny raz nasi wolontariusze zaangażowali się w zbiórkę żywności na rzecz potrzebujących prowadzoną przez Caritas Polska. Przez dwa dni z uśmiechem i serdecznością zachęcali do podzielenia się produktami żywnościowymi z tymi, którym często brakuje nawet podstawowych produktów. Mamy nadzieję, że nikomu nie zabraknie „kromki chleba”.

SPOTKANIE INTEGRACYJNE I SZKOLENIE WOLONTARIUSZY

Jak co roku na kilka godzin zniknęliśmy z przestrzeni szkolnej, aby w radości i zabawie wprowadzić nowych wolontariuszy do naszego grona oraz zawiązać więź między sobą.
W rytmie „belgijki” wkroczyliśmy w nowy rok pracy, do którego przygotowała nas pani Marta z Centrum Wolontariatu Caritas w Siedlcach. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu za gościnę, a Pani Marcie za uśmiechnięte szkolenie.

Pakujemy TORNISTER MISYJNY

W miesiącu październiku nasze spojrzenia pobiegły do szkół Afryki. Świętując Dzień Edukacji Narodowej nie mogliśmy zapomnieć o tych, dla których nauka jest dużo trudniejsza, gdyż brakuje im najprostszych przyborów szkolnych. Udało się! Do naszego tornistra spakowaliśmy: 79 zeszytów, 33 bloki rysunkowe, 75 ołówków, 34 długopisy, a ponadto kredki, flamastry, długopisy kolorowe, zestawy geometryczne, plastelinę i inne drobiazgi potrzebne w szkole. Ufamy, że organizator akcji Caritas Polska doręczy je jak najszybciej naszym kolegom w Afryce.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za każdy grosz wrzucony do puszki, szczególne zaś uśmiechy wdzięczności za złożone dary rzeczowe kierujemy do klasy IV d oraz pań: Urszuli i Sylwii. Dziękujemy!!!

Gala Wolontariatu CARITAS

W dniu 05 grudnia uczestniczyliśmy w Gali Wolontariatu Caritas Siedlce. Ten szczególny dzień jest okazją do spotkania się wolontariuszy różnych szkół i instytucji oraz wspólnej radości, z każdego dobra, które udało się zasiać. To dzień, kiedy cicha praca wolontariuszy staje w blasku, ukazując, że nawet najmniejszy czyn ma ogromne znaczenie.

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Po raz kolejny wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji Caritas „TAK. Pomagam.” I znowu kosze naszych wolontariuszy były pełne. Mamy nadzieję, że wiele osób mogło z uśmiechem zasiąść do świątecznego stołu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i pracownikom sklepu za okazaną życzliwość. Razem możemy więcej!

„LANSOWANIE” DOBRA

10 grudnia Szkolną Galą Wolontariatu podjęliśmy próbę zwrócenia uwagi, że każdy z nas ma coś do zrobienia w przestrzeni tego „dziwnego świata”. Wystarczy odrobina chęci, odwagi
i wytrwałości. Możliwości działania jest bardzo wiele. Liczymy, że do grona zakręconej jedenastki, która otrzymała legitymacje członkowskie Szkolnego Koła Wolontariatu dołączą kolejne osoby. Zaproszenie nadal aktualne!

„PEŁNA MISKA”

Masz słabość do czworonożnych pupili? Dołącz do Zoolubów. W lutym zbieramy karmę i na karmę dla schroniska w Zbuczynie. Może także dzięki Tobie jakiś ogon zamerda bardziej radośnie. Akcja nadal trwa!

„SZKOŁA Z MISJĄ”

Udało się! Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Redemptoris Missio i wprowadziliśmy do szkoły promienie afrykańskiego słońca. Robi się gorąco – bo dużo pracy przed nami. Startujemy z akcją „ Puszka dla maluszka”. Przetopimy aluminium ciepłem naszych serc, aby pomóc najmłodszym w Afryce. A już wkrótce pobiegniemy po szczoteczki i pasty do zębów wołając: „ Kup Pan szczotkę”. I tym razem nie zawiedziemy, prawda?

POTRZEBNY OPATRUNEK

Człowiek w potrzebie! Nie obawiaj się, nie potrzeba dużo… bandaże, maści, plastry. Opatrzmy rany miłością, niech znika ból i beznadzieja. Mamy nadzieję, że już w kwietniu pierwszy karton ruszy na ratunek. Dasz coś od siebie?