Program zajęć Koła.

1. Poznajemy kulturę Rosji:
    - projekcja wybranych filmów
    - lektura wybranych pozycji z literatury rosyjskiej (wielka XIX - wieczna klasyka
      i współczesna)
    - współczesna i dawna muzyka Rosji
    - prezentujemy malarstwo rosyjskie: wybrane dzieła z Galerii Trietiakowskiej
       i Ermitażu
    - sylwetki wielkich twórców rosyjskiej kultury: malarzy, kompozytorów, pisarzy,
       poetów, reżyserów, aktorów.
  2. Poszerzenie wiadomości realioznawczych dotyczących Rosji: prezentujemy wybrane ciekawe regiony i miasta Rosji:
    - Bajkał i okolice
    - Moskwa
    - Petersburg
    - Kijów
    - Soczi
    - Krym
  3. Nawiązanie kontaktu z młodzieżą rosyjskojęzyczną, korespondencja pocztowa lub elektroniczna.
  4. Obejrzenie ciekawego spektaklu (filmu) o tematyce rosyjskiej.
  5. Poszerzenie znajomości języka rosyjskiego, usprawnienie umiejętności mówienia, czytania, pisania i rozumienia tekstu słuchanego i czytanego.
  6. Przygotowanie do egzaminu maturalnego w części ustnej i pisemnej poprzez ćwiczenie umiejętności językowych:
    - redagowanie krótkich tekstów użytkowych: notatka, wiadomość, ogłoszenie,
      ankieta, zaproszenie,
    - pisanie dłuższych wypowiedzi: list, opowiadanie, recenzja, opis, rozprawka,
    - ćwiczenia konwersacyjne z zakresów tematycznych: człowiek, dom, szkoła, praca,
       życie rodzinne i towarzyskie, żywienie, zakupy i usługi, podróżowanie i turystyka,
       kultura, sport, zdrowie, nauka i technika, ochrona przyrody,
    - płynne wypowiadanie się z zachowaniem poprawnej intonacji i wymowy,
    - umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach życia codziennego: uzyskiwanie
       potrzebnych informacji, opisywanie wydarzeń, negocjacje,
    - wyrażanie własnych sądów i opinii.

Formy pracy na zajęciach

• praca indywidualna
  • praca w parach
  • praca w grupach
  • przygotowanie projektu
  • rozwiązywanie testów
  • gry językowe
  • wyszukiwanie potrzebnych informacji w Internecie

Pomoce dydaktyczne

• repetytoria leksykalne i gramatyczne
  • arkusze egzaminacyjne
  • odtwarzacz CD, telewizor, komputer
  • albumy
  • wybrane pozycje literatury

W dniu 28.09.2009r odbył się w szkole dzień językowy. W części rosyjskiej zaprezentowaliśmy rosyjską sztukę ludową. Uczniowie bardzo ciekawie opowiedzieli o historii samowara, matrioszki i chochłomy. Recytowano wiersze Puszkina, Lermontowa i Jesienina. Posłuchaliśmy piosenek Okudżawy.

Boże Narodzenie

Magia i nastrój Świat udzieliły się też pracy naszego koła. Włączyliśmy się do akademii szkolnej. Składając życzenia recytowaliśmy nostalgiczne wiersze Wertyńskiego. Posłuchaliśmy też Troparu. Kolędy Bożenarodzeniowe śpiewane po rosyjsku brzmią tak samo pięknie jak polskie. Przygotowaliśmy też wigilię klasową. Nasza choinka zostanie z nami jeszcze kilka tygodni....