Poznawanie siebie
      1. Tworzenie grupy. Czynniki trafnej decyzji.
      2. Mój temperament.
      3. Osobowość zawodowa.
      4. Zdolności, które mam.
      5. Mój stan zdrowia.
      6. Zainteresowania zawodowe.
      7. Wartości, aspiracje, plany.
      8. Umiejętności, które posiadam.
      9. Moje mocne strony.

Poznawanie zawodów
    10. Świat zawodów.
    11. Rozpoznawanie własnych preferencji zawodowych – Test Klimowa.
    12. Ciekawy zawód.
    13. Określenie zgodności predyspozycji uczniów z realizowanym kierunkiem
          kształcenia.
    14. Wymagania zawodów – zawody nadwyżkowe i deficytowe.

Ścieżki edukacyjne
    15. Struktura systemu edukacyjnego.
    16. Pozaszkolne formy zdobywania kwalifikacji zawodowych w systemie
          poza oświatowym.

Aktywne poszukiwanie pracy
    17. Znaczenie pracy w życiu człowieka.
    18. Rynek pracy.
    19. CV.
    20. List motywacyjny.
    21. Rozmowa kwalifikacyjna.
    22. Źródła informacji zawodowej.
    23. Autoprezentacja.
    24. Indywidualny plan działania.

Od 1 września 2009r. realizowany jest projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego o nazwie JUŻ WIEM KIM BĘDĘ!- doradztwo zawodowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych miasta Siedlce.
     Realizatorem projektu Miasta Siedlce jest Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.
Celem projektu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych w zakresie preorientacji zawodowej. Uczniowie zostaną zapoznani z potrzebami rynku pracy z uwzględnieniem regionalnych i lokalnych uwarunkowań oraz indywidualnych preferencji zawodowych i osobowościowych, co przyczyni się do bardziej przemyślanego i świadomego wyboru dalszej ścieżki edukacyjno – zawodowej.
     Projekt adresowany jest do uczniów klas I i II Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, 2, 3, 4, 5, 6 w Siedlcach.
     Okres realizacji projektu to 01.09.2009r. – 31.08.2011r.
     W tym czasie prowadzone będą zajęcia grupowe z uczniami oraz zajęcia indywidualne, których celem będzie określenie predyspozycji zawodowych badanych osób.

Koordynator projektu: Bożena Witkowska- Michalak – doradca metodyczny przedmiotów zawodowych SCDIDN w Siedlcach

Biuro projektu: Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, 08-110 Siedlce, ul. Pescantina 2 tel./fax 025 644-20-32