Święto obchodzone corocznie z inicjatywy Kataru, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 400 tys. osób z autyzmem. Nie wynaleziono dotąd lekarstwa na autyzm i dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety, świadomość społeczna w Polsce nadal jest niewystarczająca.
Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów.
Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu się, wyrażaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest dniem, w którym każdy z nas może okazać wsparcie i zrozumienie dla osób, które bardzo tego potrzebują.
Jak możesz pomóc osobie z autyzmem lub zespołem Aspergera?
Po pierwsze - staraj się używać prostych zwrotów, mów krótkimi zdaniami, używaj słów jednoznacznych. Nie mów za szybko, zadawaj konkretne, proste pytania.
Po drugie - nazywaj swoje uczucia. Mów wyraźnie o tym, co czujesz w związku z daną sytuacją. Staraj się, aby twoje reakcje werbalne i niewerbalne były spójne (np. kiedy mówisz, że jesteś wesoły – uśmiechnij się).
Po trzecie - pomagaj autyście nazywać jego uczucia. Kiedy zauważysz u osoby autystycznej złość, radość, czy jakiekolwiek inne emocje, powiedz jej o tym. Jeśli widzisz, że emocje te okazywane są w sposób nieadekwatny do sytuacji, spróbuj wytłumaczyć autyście, co ludzie w takim momencie czują.
Po czwarte - nie odrzucaj osoby autystycznej, jeśli jej zachowanie odbiega od normy. Spróbuj wytłumaczyć jej, jak powinna się zachować w danej sytuacji. Nie wymagaj od niej jednak, że od razu to zrozumie.
Po piąte - staraj się mieć przy sobie przedmiot, o którym wiesz, że uspokaja osobę z autyzmem. Jeśli widzisz, że autysta jest zdenerwowany, znajdź bezpieczne, ciche miejsce, w którym będzie mógł się uspokoić. Przewiduj różne sytuacje.
Po szóste – bądź otwarty, nie izoluj, spróbuj zrozumieć, słuchaj, bądź cierpliwy. Najlepszym co możesz zrobić, żeby pomóc osobie autystycznej, to dać jej poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.
A oto tylko niektóre znane osoby, u których zdiagnozowano bądź podejrzewano zaburzenia ze spektrum autyzmu:
Lionel Messi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Isaac Newton, Alfred Hitchcock, Andy Warhol, Daryl Hannah, Anthony Hopkins.
Plakaty i infografiki wykonane przez uczniów klasy 2ag, pod kierunkiem p. Renaty Orzeszek.
Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Zachęcamy do rozmowy, dyskusji, przemyśleń i obejrzenia filmów: „Rain Man”, „Latarnia na wybrzeżu orek”, „Atypowy”,
przeczytania książek: „Chłopiec z klocków”, „Cisza”, „Opowieść ojca”
lub wysłuchania audiobooka
Niebieski kolor, 2 kwietnia, symbolizuje nadzieję, otwartość i chęć pomocy. Nasi uczniowie w ramach solidarności z autyzmem, z fantazją ozdobili drzewka w ogrodzie szkolnym.
Pozdrawiamy
Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
p.M.Łopuska - pedagog szkolny
Nauczyciele wspomagający: p.A.Gil, p.S.Kalata, M.Ostapowicz, p.M.Pawlak - Malon,
Samorząd Szkolny