wtorekEmocje - są nimi zarówno radość, podniecenie, jak i strach, gniew czy złość. Z całą mocą można stwierdzić, że emocje odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim życiu – wskazują nam choćby to, co jest dla nas dobre, a co już niekoniecznie.

Dlaczego warto pozwolić sobie na okazywanie emocji?
   1. Pozwala nam wzmocnić relacje z bliskimi
   2. Daje możliwość rozmowy o tym, co czujemy i pozwala nam lepiej się zrozumieć
   3. Pomaga szybciej poradzić sobie z trudnymi emocjami i wrócić do równowagi
   4. Zmniejsza napięcia w relacjach i pozwala uniknąć nieporozumień

Zastanówcie się, w jaki sposób okazujecie lub możecie okazywać miłość i wsparcie bliskim. Pomyślcie o codziennych sytuacjach oraz przywołajcie wspomnienia, w których było Wam smutno, kiedy wydarzyło się coś, co sprawiło Wam przykrość, ale też kiedy było Wam wesoło. Przypomnijcie sobie, co w reakcjach bliskich osób okazało się pomocne, a co przynosiło odwrotny skutek. To może pomóc w sformułowaniu Waszej listy wskazówek, jak okazywać miłość w Waszej rodzinie w różnych sytuacjach.

 

Zdarzyło Wam się wybuchnąć z – wydawałoby się – błahego powodu? Złość jest ważną emocją – daje nam znać, że nasze granice zostały naruszone, że coś nie poszło po naszej myśli. Tłumienie tego uczucia nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo utrudnia jasne myślenie i konstruktywne reagowanie. Nieujawniana złość kumuluje się w nas, powodując napięcie i stres, co w pewnym momencie może prowadzić do niekontrolowanego wybuchu, gdy tak zwana „kropla przepełni czarę”. Dlatego warto uczyć się bezpiecznie wyrażać złość.

Każda emocja i każde uczucie są nam do czegoś potrzebne. Dają nam znać o tym, jak interpretujemy to, co się wokół nas dzieje – stan naszych relacji z innymi, reakcje na wydarzenia zewnętrzne. Warto przyglądać się swoim uczuciom, nazywać je i okazywać w taki sposób, by mogły wybrzmieć, ale by nie przytłoczyły Was czy innych.
___

Nie bójmy się emocji. Są sygnałem tego, czy nasze potrzeby są lub nie są zaspokajane, więc bez nich czulibyśmy się zagubieni. Tak, to prawda, czasem czujemy się zagubieni w gąszczu emocji, ale tym bardziej pokazuje nam to, że warto je poznawać. To może być fascynująca podróż.

 

Nie ma złych emocji. Czasami staramy się sami przed sobą ukrywać smutek czy żal, prawda jest jednak taka, że lepiej na chwilę się na nich skupić i postarać znaleźć ich źródła, a potem je przezwyciężyć. Ukrywane emocje niejednokrotnie wracają ze wzmożoną siłą i wtedy bolą zdecydowanie bardziej.

Nad emocjami można pracować samodzielnie – wystarczy w tym celu po prostu zastanowić się, skąd poszczególne z nich się u nas biorą. Czasami jednak może mieć wrażenie, że praca samemu ze sobą może nie wystarczyć – w takim przypadku skorzystać można chociażby z pomocy psychologa czy psychoterapeuty, którzy są w stanie wskazać pacjentowi to, jak czytać własne emocje oraz jak na nie wpływać.

Źródło: strona www.kulczykfundation.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl (lek.Tomasz Nęcki)

Plakaty graficzne zostały przygotowane przez uczniów z klasy 2ap i 2ag, kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej na tydzień profilaktyki i promocji zdrowia pod opieką p.R.Orzeszek i p.W.Makowskiej.

Z pozdrowieniami M.Łopuska - pedagog szkolny

 

wtorek

 

   
© 2020 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach

U 50 N 50 S 50

   

Logowanie