Święto obchodzone corocznie z inicjatywy Kataru, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 400 tys. osób z autyzmem. Nie wynaleziono dotąd lekarstwa na autyzm i dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety, świadomość społeczna w Polsce nadal jest niewystarczająca.

Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów.

Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu się, wyrażaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest dniem, w którym każdy z nas może okazać wsparcie i zrozumienie dla osób, które bardzo tego potrzebują.

Jak możesz pomóc osobie z autyzmem lub zespołem Aspergera?

Po pierwsze - staraj się używać prostych zwrotów, mów krótkimi zdaniami, używaj słów jednoznacznych. Nie mów za szybko, zadawaj konkretne, proste pytania.

Po drugie - nazywaj swoje uczucia. Mów wyraźnie o tym, co czujesz w związku z daną sytuacją. Staraj się, aby twoje reakcje werbalne i niewerbalne były spójne (np. kiedy mówisz, że jesteś wesoły – uśmiechnij się).

Po trzecie - pomagaj autyście nazywać jego uczucia. Kiedy zauważysz u osoby autystycznej złość, radość, czy jakiekolwiek inne emocje, powiedz jej o tym. Jeśli widzisz, że emocje te okazywane są w sposób nieadekwatny do sytuacji, spróbuj wytłumaczyć autyście, co ludzie w takim momencie czują.

Po czwarte - nie odrzucaj osoby autystycznej, jeśli jej zachowanie odbiega od normy. Spróbuj wytłumaczyć jej, jak powinna się zachować w danej sytuacji. Nie wymagaj od niej jednak, że od razu to zrozumie.

Po piąte - staraj się mieć przy sobie przedmiot, o którym wiesz, że uspokaja osobę z autyzmem. Jeśli widzisz, że autysta jest zdenerwowany, znajdź bezpieczne, ciche miejsce, w którym będzie mógł się uspokoić. Przewiduj różne sytuacje.

Po szóste – bądź otwarty, nie izoluj, spróbuj zrozumieć, słuchaj, bądź cierpliwy. Najlepszym co możesz zrobić, żeby pomóc osobie autystycznej, to dać jej poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.

 

A oto tylko niektóre znane osoby, u których zdiagnozowano bądź podejrzewano zaburzenia ze spektrum autyzmu:

Lionel Messi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Isaac Newton, Alfred Hitchcock, Andy Warhol, Daryl Hannah, Anthony Hopkins.

karolkrasuski2ag autyzm 1190Q85 Dawid Wiechetek autyzm 1190Q85

 

 chomka Magda autyzm 1190Q85 kinga plakat autyzm 1190Q85  Sylwia Wereda IIag Plakat Autyzm 1190Q85 

Plakaty i infografiki wykonane przez uczniów klasy 2ag, pod kierunkiem p. Renaty Orzeszek.

 

Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób  z autyzmem i zespołem Aspergera. Zachęcamy do rozmowy, dyskusji, przemyśleń i obejrzenia filmów: „Rain Man”, „Latarnia na wybrzeżu orek”, „Atypowy”,

przeczytania książek: „Chłopiec z klocków”, „Cisza”, „Opowieść ojca”

lub wysłuchania audiobooka

 

Niebieski kolor, 2 kwietnia, symbolizuje nadzieję, otwartość i chęć pomocy. Nasi uczniowie w ramach solidarności z autyzmem, z fantazją ozdobili drzewka w ogrodzie szkolnym.

 

 

Pozdrawiamy
Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

p.M.Łopuska - pedagog szkolny
Nauczyciele wspomagający: p.A.Gil, p.S.Kalata, M.Ostapowicz, p.M.Pawlak - Malon,
Samorząd Szkolny

   
© 2020 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach

Logowanie

   

U 50 N 50 S 50